/ Kép forrása: Matusz-Vad /
Ha már a zöldborsólevessel indítottam saját történeti áttekintésemet, gondoltam, egy másik zöldborsós recepttel folytatom, hogy legyen valamiféle tematikája a blognak, de aztán láttam-hallottam valamit, amiről eszembe jutott egy másik valami, és akkor meg úgy döntöttem, hogy nyitok egy új irányt is.
Eddigi életem során legalább ezerszer láttam étlapokon, táblákon, hallottam pincérektől, szakácsoktól, vagy egyszerűen csak vendégektől azt, hogy "Gordon Blue", utalva arra a rántott hús típusra, amelybe sonkát és sajtot teszünk. Lett légyen, hogy úgy alakult az életem, hogy fiatal táncosként - igen, bármilyen furán is hangzik, valaha az voltam - elnyertem egy francia ösztöndíjat, melynek okán eltöltöttem pár évet Angers-ban, illetve Párizsban, azért én ki tudtam hallani ezen szópárosításból a "cordon bleu"-t, mely magyarra fordítva annyit tesz, hogy: "kék szalag".
És nem, semmi köze sincs Gordon Ramsay-hez, és nem angol, tehát nem úgy kék, hogy "blue", hanem francia, tehát "bleu". Azaz kiejtve nem úgy szól, hogy "gordon blú", hanem úgy, hogy "kordon blő".
Amúgy az eredetéről még mind a mai napig megy a vita. Vannak bizonyos verziók, de ami talán mindegyikben közös, az az, hogy a "kék szalag" maga valamiféle "kiválóságot" jelentett.
Továbbá nagy valószínűséggel az étel származása inkább svájci, mint francia. Alapvetően borjúhúsból készült, minőségi főtt sonka és Gruyère-, vagy Ementáli sajt hozzáadásával. Ja, és ami talán még fontos lehet, hogy eredetileg a pillangóvágással előkészített hús közé simán csak lapjára fektették a tölteléket, majd panírozás közben összenyomták, vagyis szó sincs behajtogatásról meg göngyölésről.
Ha pedig saját élettörténetemben keresem a Cordon bleu helyét, akkor ott fiatalkoromban bizony lényegében csak zacskóból kiszedett fagyasztott verziók vannak, amiket a nővéreméktől megörökölt fehér Tefal fritőzömben próbáltam kisütni. Amiből végül vagy kifolyt a sajt, vagy ha az nem, akkor viszont nem sült át rendesen. Jó, néha ettem Cordon-t ilyen tálcás önkiszolgálós helyeken is, de az volt a ritkább.
Az összes eddigi éttermek közül ahol dolgoztam, hivatalosan egyedül a Balaton Klubban volt étlapon a Cordon, és hála Istennek nem fagyasztottat adtunk, hanem rendes igazi frissen panírozottat, ráadásul valódi eredetiben, "lapra nyomva".
Azonban, ha magamnak készítem... Nos, itt meg is kell állnom, mert a helyzet az, hogy már régóta eszembe sem jut magamnak ilyen húst készíteni, véleményem szerint ugyanis a csirkehúshoz egészen egyszerűen nem illik a sonka meg a sajt íze. Ifjú koromban nem foglalkoztam ezzel a kérdéssel, de felnőttként elgondolkodtam rajta és úgy találtam, hogy csomó dolog illik a csirkéhez, talán a sajt még ok, de a sonka nem.
Te mit gondolsz erről?
-
OLVASS TOVÁBB: ZÖLDBORSÓLEVES VAJGALUSKÁVAL












